top of page

Дрони: як у них розібратися

Українці масово донатять на «дрон для ЗСУ», «БПЛА» та «FPV», вважаючи, що це — одне й те саме. Розповідаємо, яка в них різниця і чому відмінності є такими важливими.


Загально про дрони


Фото з тестувань літальних дронів виробництва «Wardrone.pro»


Дрон — це будь-який безпілотний апарат цивільного або військового призначення, що заздалегідь запрограмований для виконання конкретного завдання. Він здебільшого доступний як готове рішення. Якщо ж обладнання потребує безпосереднього управління людиною через пульт керування, то маємо справу з радіокерованою моделлю.


Дрони бувають:

  • Надводні — для обстеження акваторії та атаки на плавзасоби супротивника, як-от: «Малюк», «Мамай», «Магура».

  • Підводні — для знищення ворожих кораблів та катерів: «Марічка», «Толока».

  • Наземні — для дистанційного підриву чи розмінування, доставляння бойових комплектів чи вивозу поранених: «Сірко», «Мураха», «Тарган».

  • Літальні або БПЛА — для відеоспостереження, коригування артилерійського вогню, мінування, встановлення радіоперешкод, ураження техніки та живої сили ворога: «Грім», «Волиняка», «Громило» та інші.


Загально про БПЛА


Багатофункціональний нічний гексакоптер «Волиняка» українського виробництва 


БПЛА — це дрон, що літає без пілота, керується дистанційно, повністю автономний та здатний працювати в дощ, туман чи темряву. Цей тип популярний у цивільному та оборонному секторах. Може бути бойовим багаторазовим або одноразовим, а також БПЛА забезпечення для транспортування, розвідки та інших цілей. Сюди відносяться: Mavic, Bayraktar, Switchblade, «Лелека», будь-який FPV-дрон тощо.


Такий агрегат літає за допомогою стаціонарних великих крил або носійних гвинтів (роторів), що обертаються діагонально в протилежних напрямках у кількості від 2 до 8 рухово-гвинтових елементів. Його також називають коптер. Якщо дрони з крилами можуть мати більшу тривалість польоту та нести на собі значне навантаження, то коптери дешевші, плавніші та більш маневрові.


Зазначимо, що тип конструкції БПЛА, крім коптера та літакового, може бути ще й таким:

  • Вертолітний — має вертолітне компонування; системи гвинтів можуть бути різними, зокрема, часто оснащуються співвісними елементами.

  • Автожир або гіроплан — попередник гвинтокрилів, який, однак, знову використовується через свою невисоку вартість та маневровість.

  • Тейлсіттер — безпілотник, здатний здійматися в повітря з вертикального положення, летіти горизонтально й приземлятися на хвіст.

  • З імітацією птахів — це розвідувальні агрегати з двигунами або без них, у вигляді тварин. Вони скидаються з більшого літального пристрою і рухаються заданою траєкторією. 


Якщо говорити про розміри БПЛА, то й тут маємо декілька варіацій: від мікродронів вагою кількасот грамів і до важких безпілотників вагою сотні кілограмів. Час перебування подібних агрегатів у повітрі коливається від декількох хвилин до 24 годин.


Про БПЛА, які освітлюють у ЗМІ


FPV-дрон «Грім», що стійкий до засобів РЕБ


Дрон камікадзе. 

Найпопулярніший приклад: FPV дрон (First Person View або «вигляд від першої особи»). Він летить на швидкості 100+ км/год з єдиною метою: врізатися у техніку чи живу силу ворога, щоб здетонував боєприпас. Цей БПЛА — один із найдешевших, адже по суті є одноразовим. Але варто зауважити, що не кожен такий дрон долітає до цілі, тому при виборі слід орієнтуватися на ту модель, яка має велику кількість підтверджених епізодів знищення цілей.


Дрон мішень. 

Відіграє роль приманки для тренування військових, випробувань та виявлення зенітно-ракетних комплексів (ЗРК). Може мати вигляд БПЛА, ракети або літака.


Дрон бомбер. 

Агрегат несе на собі снаряд, який відпускається, коли вирішить оператор дрона. Після виконання бойового завдання БПЛА здатен повернутися до вихідної точки. Цивільні дрони часто стають ударними завдяки доопрацьованій вручну системі скиду. 


Дрон розвідник. 

Він високо літає та має якісну камеру з тепловізором. Однак, все частіше його задачі перекладають на спеціалізований військовий дрон.


БПЛА РЕБ.

Покликаний створювати радіоперешкоди, блокувати GPS та боротися з ворожими дронами. Цей безпілотник може бути ретранслятором радіосигналів.


Якщо цікавлять саме дрон Грім, дрон Волиняка чи дрон Громило українського виробництва, залиш свій запит ось тут. Ми зв’яжемося з тобою найближчим часом і розповімо про умови співпраці та доступні для замовлення БПЛА.

Зв'язок

Для відправки відгуку, зворотного звʼязку, розміщення замовлення або співпраці звʼяжіться з нами

Знімок екрана 2024-02-20 о 11.26.39.png

Дякуємо, ми зв'яжемось з нами найближчим часом!

bottom of page