top of page

Як опанувати професію оператора FPV-дрона


Управління БПЛА за допомогою двох стіків 


Шукаєш сучасну військову професію? Радимо тобі розпочати своє навчання саме з FPV. Він є досить універсальним БПЛА, легко адаптується до різних завдань і значно дешевший за добревідомий Mavic. Завдяки підсилювачу потужності можна літати далі й бачити більше, навіть коли сигнал глушиться во­рожим РЕБ (якщо це не «гаражний»  чи «кухонний» дрон). Але пройти навчання все ж доведеться. Що тобі знадобиться, аби опанувати безпілотник, читай далі.


Руйнуємо міф про геймерів

Розповсюджена думка: ігровий досвід полегшить опанування принципу управління БПЛА. Такий пілот й справді краще орієнтується у 3D-просторі, проте цього замало для розуміння як працює військовий дрон. Щонайменше, варто перевчитися брати стіки звичного геймпада вказівним і великим пальцями — це дуже допоможе. Для поглиблення навичок слід якомога швидше перейти саме на FPV-пульт. 


Пілот дрона: посадові обов’язки

Тобі доведеться не лише «літати», але й обслуговувати техніку. Щобільше, надалі для бойових завдань ти матимеш зоопарк різних дронів — кожен зі своїми особливостями. Тож оператор дрона має вміти виконувати такі завдання:

  • підготовка безпілотника до польоту та перевірка справності фото- та відеофункцій;

  • планування маршруту та орієнтування на місцевості в процесі;

  • безпечний запуск та повернення на станцію, якщо мова про багаторазовий дрон;

  • безпосередній політ і виконання завдання;

  • аналіз результатів та підготовка звітів;

  • діагностика несправностей, дрібний ремонт і пайка з’єднань.


Що потрібно мати для навчання

Radiomaster TX12 — один із популярних FPV-пультів у ЗСУ


Купити дрон можна, але без навчання перша ж спроба польоту закінчиться фіаско. Наша порада: варто придбати FPV-пульт, завантажити симулятор на комп’ютер та розвивати навичку. Пізніше можна докупити окуляри.


FPV-пульт:

  • Radiomaster TX12 — підходить новачкам, завдяки приємному співвідношенню ціни та якості. 

  • Radiomaster Boxer — прокачаний варіант з потужним процесором.

  • Radiomaster TX16 – обладнання для знавців, яке підійде для широкого парку безпілотних бортів. 

FPV-окуляри:

  • Skyzone Cobra — розповсюджений варіант, хоча дещо не зручний.

  • Sky04x — при опануванні мінімальних навичок радимо перейти на ці окуляри. 

Симулятор:


  • Liftoff — мабуть, це найрозповсюдженіша програма серед шкіл пілотів, оскільки досить непогано передає процес управління FPV-дроном. Доступна в Steam. Радимо починати з неї.

  • Velocidrone — має багато режимів і визнається користувачами одним із найкращих.

  • DCL — відчуття від проходження трас наближені до управління реальним дроном.

  • Uncrashed — сучасніший, але мало кому прийдеться до вподоби.

  • Arma 3 — відома відеогра, яка все ж дає лише поверхневі знання.

Як практикуватися

Займайся на симуляторі натхненно й регулярно, адже їх використовують навіть пілоти-профі, щоб не втрачати навичку за поганої погоди, низької видимості тощо. Одразу вчися робити це в ручному режимі Rate (Acro), не витрачаючи час на стабілізований режим Angle.


Заразом розберися базово з анатомією дрона, досліди все про його елементи, спосіб передачі сигналу, батарею, протоколи керування та безпеки. В українському сегменті YouTube — вже тонни контенту на цю тему.


Коли ти хакнеш початковий рівень, можеш переходити до самостійної збірки дрона та реальних польотів з усім екіпіруванням. Але не забувай, що самостійно зібраний дрон підійде для цивільних польотів. Для військових задач рекомендуємо використовувати дрони, які випускають виробники, сертифіковані Міністерством Оборони України, як-от FPV дрон Грім від Wardrone.pro.


Скільки часу займе навчання

Навчитися пілотувати дрон для військових на симуляторі займе приблизно 50 годин. Причому слід працювати за максимально неідеальних налаштувань або відтворювати умови великого навантаження БПЛА, щоб призвичаїтися до будь-яких льотних обставин. 


Приготуйся, що одразу в тебе не виходитиме тримати баланс, а дрібна моторика рук відмовлятиметься працювати на тебе. Пілотувати FPV дрон — це і справді складна, але можлива задача. Головне — усвідомлювати, навіщо ти це робиш і продовжувати.


Comments


Contact us

To send feedback, for inquiries, to place an order, or to cooperate, please, contact us

Знімок екрана 2024-02-20 о 11.26.39.png

Thank you, we will be in touch soon!

bottom of page